Chore jelito – chory mózg

Chore jelito – chory mózg

Zaburzenia układu pokarmowego mogą przyczyniać się do zaburzeń na tle psychicznym. Jak donoszą kanadyjscy badacze probiotykowa terapia schorzeń takich jak, zespół jelita drażliwego pozytywnie, wpływa również na zdrowie psychiczne.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie McMaster University w Kanadzie wśród 44 osób ze zdiagnozowanym zespołem jelita drażliwego. Wszyscy pacjenci skarżyli się na występowanie stanów lękowych lub depresyjnych. Pacjentom podawano  probiotyk zawierający szczep Bifidobacterium longum NCC3001. Już po 6 tygodniach 64 proc. pacjentów, którym podano właściwy probiotyk zauważyło poprawę stanu zdrowia. Pacjentów przebadano również funkcjonalnym rezonansem magnetycznym. W czasie badania fMRI zauważono, że u osób zażywających probiotyk i wykazujących polepszenie korzystnie zmieniły się te regiony mózgu, które są odpowiedzialne za kontrolę nastroju. Eksperyment po raz kolejny dowiódł, że istnieje komunikacja pomiędzy mikroflorą jelitową a mózgiem.

Terapia odpowiednimi probiotykami może wpłynąć na nie tylko na poprawę  dolegliwości żołądkowo-jelitowych, ale też schorzeń ze strony układu nerwowego.